
- -10,00 zł
Data publikacji: 2019-02-15 10:26:32
Kategorie: Ogólna , Zdrowie oczu
Narząd wzroku, czyli oko człowieka jest najważniejszym ludzkim zmysłem. Rola oka jest niepodważalna - dostarcza aż 80% informacji o otoczeniu. Nic zatem dziwnego, że budowa i działanie oka od lat stanowi przedmiot badań okulistów na całym świecie. Dowiedz się, jakie sekrety kryje ludzkie oko.
Z tego artykułu dowiesz się:
Powstawanie obrazu w oku to skomplikowany proces, do którego niezbędne jest światło. Bez niego nic nie zobaczymy, gdyż - najprościej rzecz ujmując - budowa oka człowieka sprawia, że światło przekształca się w impuls elektryczny, który poprzez nerwy oka tworzy w mózgu obraz tego, na co patrzymy.
Budowa oczu ma kluczowe znaczenie dla ludzkiej percepcji świata. Dla nikogo nie jest więc tajemnicą, że budowa oka i wady wzroku są ze sobą powiązane. Czasem są to wady wrodzone (struktura oka odbiega od normy), a kiedy indziej problemy ze wzrokiem są skutkiem niewiedzy lub wypadku. Znając elementy oka i ich funkcje, łatwiej zadbać o oko na co dzień i długo cieszyć się dobrym wzrokiem.
Schemat budowy oka jest prosty:
Jeśli wszystkie elementy budowy oka funkcjonują prawidłowo, oko ludzkie działa bez zarzutu - widzimy wyraźnie, blisko i daleko, w kolorach. Z pozoru anatomia oka wydaje się prosta, lecz nie dajmy się zwieść pozorom, gdyż budowa narządu wzroku to prawdziwe wyzwanie nawet dla lekarzy.
Gałkę oczną można nazwać "sercem" oka. I choć ma kształt niewielkiej kuli o średnicy ok. 2,4 cm, to budowa gałki ocznej naprawdę wprawia w zdumienie stopniem skomplikowania.
Dość powiedzieć, że już sama błona gałki ocznej występuje w 3 rodzajach. I tak wyróżniamy:
Twardówka oka to zewnętrzna błona gałki ocznej, która chroni oko wewnętrzne, nadając mu odpowiednią sztywność i kształt. Jest mocna, matowa, nieprzepuszczalna.
Jej integralnym elementem jest rogówka, która znajduje się w przedniej części oka. Jest cienka i przezroczysta. Dlaczego? Bo dzięki temu nie utrudnia dopływu światła do siatkówki, a w konsekwencji nie zniekształca procesu widzenia. Budowa rogówki jest bardzo ważna, gdyż od jej rozmiarów, kształtu i przejrzystości zależy, czy widzimy prawidłowo, a więc czy dobrze funkcjonuje cały układ optyczny oka.
Błonę środkową tworzy gęsta sieć naczyń krwionośnych. Główne zadanie? Odżywianie i zaopatrywanie w tlen siatkówki oraz oczyszczenie gałki ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Błona środkowa oka składa się z 3 warstw:
Jej najważniejszym elementem są światłoczułe czopki i pręciki. Dzięki czopkom (miejsce, w którym jest ich najwięcej to tzw. plamka żółta) widzimy w dzień i odróżniamy kolory. Z kolei pręciki umożliwiają widzenie ruchu oraz przy słabym oświetleniu np. o zmierzchu. Są one nierównomiernie rozmieszczone, a ich działanie zależy od tego, ile światła do nich dociera. To tu powstaje obraz, który za pomocą impulsu jest przesyłany do mózgu.
Jak widać budowa i funkcje oka, a w zasadzie poszczególnych jego elementów to wyjątkowy przykład imponującej złożoności ludzkiego ciała. Anatomia oka ludzkiego doskonale pokazuje, że każdy, nawet najdrobniejszy element ciała ma znaczenie i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządu, którego stanowi część. Dlatego warto patrzeć na pracę oczu człowieka z szerszej perspektywy i pamiętać, że najważniejszy ludzki zmysł wymaga szczególnej troski. Dbanie o wzrok warto rozpocząć już dziś!