- Wstecz
- Soczewki Kontaktowe
-
- Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki Air Optix
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Dailies
- Soczewki BioTrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Clariti
- Soczewki Proclear
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki MyDay
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
-
-
-
- ZESTAWY STARTOWEBrak dostępnych produktów
- ZESTAWY PROMOCYJNEBrak dostępnych produktów
- SOCZEWKI NA SZTUKIBrak dostępnych produktów
-
-
- Polecamy
-
-
- Płyny do soczewek
-
-
-
- Pojemność
-
-
- Polecamy
-
-
- Zestawy promocyjne
-
-
- Krople i akcesoria
-
-
-
- Krople
-
-
- Akcesoria
-
-
- Akcesoria do soczewek twardych
-
-
- Okulary
-
- Okulary przeciwsłoneczneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- AkcesoriaLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Oprawy korekcyjneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Szkła okularoweLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
- Promocje
- Wyprzedaż
- Soczewki
-
- Soczewki miesięczne Biofinity Toric 3 szt. - wyprzedaż Cylinder--0,75, Oś cylindra -140, Moc-+7.0025,00 zł
- Wyprzedaż!
-
-
-
- POLECANE MARKI
Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku?
Data publikacji: 2021-01-11 09:52:39
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu
Urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, smartfony i tablety są obecnie nieodłączną częścią naszego życia. Jaki wpływ na oczy ma korzystanie z ekranów i na czym polega cyfrowe zmęczenie wzroku?
Korzystanie z komputera a kondycja wzroku
Praca, nauka, rozrywka, komunikacja na odległość - to wszystko umożliwiają nam dziś komputery, smartfony i inne urządzenia elektroniczne. Szczególnie w okresie pandemii, kiedy sytuacja zmusiła wielu z nas do pozostania w domach, część naszego życia przeniosła się do świata wirtualnego. Korzystając z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie, musimy być świadomi ich wpływu na nasz organizm. Nadmierne korzystanie z ekranów może bowiem przyczynić się do problemów z oczami i przemęczenia wzroku, fachowo określanego jako astenopia. Coraz większa powszechność urządzeń elektronicznych sprawiła, że specjaliści zaczęli nazywać tę dolegliwość cyfrowym zmęczeniem wzroku lub syndromem widzenia komputerowego.
Cyfrowe zmęczenie wzroku - na czym polega?
Cyfrowe zmęczenie wzroku to nic innego, jak dyskomfort pojawiający się w związku z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera lub innego urządzenia. Najczęściej wymieniane objawy to: bóle oczu, uczucie napięcia w oczach, zamazane lub podwójne widzenie, a także pieczenie, suchość, podrażnienie, zaczerwienienie i zmęczenie oczu. Temu wszystkiemu mogą też towarzyszyć symptomy niezwiązane bezpośrednio z narządem wzroku, w tym bóle głowy, szyi, ramion i pleców. Dyskomfort mogą powodować różne czynniki np. zmniejszona częstotliwość mrugania podczas pracy przy komputerze, oddziaływanie światła niebieskiego emitowanego przez ekrany, nieprawidłowa postawa czy źle dobrane oświetlenie.
Jak sobie radzić z cyfrowym zmęczeniem wzroku?
Część wymienionych wyżej dolegliwości ustępuje po odejściu od ekranu. Dlatego warto ograniczyć czas spędzany przed komputerem, smartfonem lub tabletem i częściej wybierać się na spacer. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić chociażby ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Korzystanie z ekranu przez 8 lub więcej godzin dziennie jest bardzo obciążające dla oczu, dlatego warto zadbać o odpowiednią ergonomię pracy przy komputerze. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej odległości monitora od oczu (ok. 40-75 cm), ustawieniu go poniżej linii wzroku oraz o wygodnym stanowisku pracy i odpowiedniej postawie. Warto też wdrożyć w życie zasadę 20/20/20, która mówi: co 20 minut zrób sobie przerwę od ekranu na 20 sekund i popatrz na obiekt oddalony o min. 20 stóp (ok. 6 metrów). Nie należy zapominać o częstym mruganiu, a w przypadku dokuczliwej suchości oczu warto zastosować krople nawilżające.
Jaka korekcja wzroku do pracy przy komputerze?
Osoby posiadające wadę wzroku powinny pamiętać o stosowaniu zaleconej im przez specjalistę korekcji. W przeciwnym razie podczas korzystania z urządzeń elektronicznych jeszcze bardziej będą obciążać swoje oczy. Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z żadnej metody korekcji, a odczuwamy pogorszenie widzenia, należy jak najszybciej umówić się na badanie wzroku. Warto wiedzieć, że w zakresie korekcji wzroku istnieją rozwiązania opracowane z myślą o osobach spędzających dużo czasu przed ekranem. W przypadku okularów są to szkła wyposażone w specjalną powłokę, odbijającą światło niebieskie. Aby używać takich okularów nie trzeba mieć nawet wady wzroku - mogą to być po prostu “zerówki” posiadające taką powłokę.
A co z osobami noszącymi soczewki kontaktowe? Tutaj również możemy liczyć na nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów. Użytkownikom komputera często polecane są np. soczewki Biofinity Energys z technologią Digital Zone Optics, która pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu związane z przeciążeniem akomodacji podczas patrzenia na ekran z bliskiej odległości. Od niedawna dostępne są też soczewki ACUVUE OASYS with Transitions, które regulują dopływ światła do oka, co dotyczy również światła niebieskiego. Do pracy przy komputerze sprawdzą się też inne szkła kontaktowe o wysokim poziomie przepuszczalności tlenu i dobrych właściwościach nawilżających np. Ultra, evO2lution monthly lenses lub ACUVUE OASYS 1-Day.