- Wstecz
- Soczewki Kontaktowe
-
- Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki Air Optix
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Dailies
- Soczewki BioTrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Clariti
- Soczewki Proclear
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki MyDay
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
-
-
-
- ZESTAWY STARTOWEBrak dostępnych produktów
- ZESTAWY PROMOCYJNEBrak dostępnych produktów
- SOCZEWKI NA SZTUKIBrak dostępnych produktów
-
-
- Polecamy
-
-
- Płyny do soczewek
-
-
-
- Pojemność
-
-
- Polecamy
-
-
- Zestawy promocyjne
-
-
- Krople i akcesoria
-
-
-
- Krople
-
-
- Akcesoria
-
-
- Akcesoria do soczewek twardych
-
-
- Okulary
-
- Okulary przeciwsłoneczneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- AkcesoriaLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Oprawy korekcyjneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Szkła okularoweLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
- Promocje
- Wyprzedaż
- Soczewki
-
- Soczewki miesięczne Biofinity Toric 3 szt. - wyprzedaż Cylinder--0,75, Oś cylindra -140, Moc-+7.0025,00 zł
- Wyprzedaż!
-
-
-
- POLECANE MARKI
Gdzie wyrzucać soczewki, aby nie szkodzić środowisku?
Data publikacji: 2021-05-10 09:23:43
Kategorie: Wszystko o soczewkach
Świadomi użytkownicy szkieł kontaktowych powinni nie tylko znać zasady ich noszenia i pielęgnacji, lecz także wiedzieć, co zrobić ze zużytymi soczewkami, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska.
Czy soczewki zanieczyszczają środowisko?
Soczewki kontaktowe nie są biodegradowalne. Dlatego niestety mogą mieć duży wpływ na zanieczyszczanie środowiska i to pomimo niewielkiego rozmiaru. Trudno w to uwierzyć, ale według badań rocznie do Morza Bałtyckiego trafia aż 1,5 tony soczewek! Biorąc pod uwagę, że odsetek Polaków noszących kontakty wynosi tylko ok. 2-3%, ta liczba jest naprawdę duża i należy podjąć działania, aby ją zmniejszyć. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od siebie!
Prawdziwą plagą jest pozbywanie się szkieł kontaktowych w umywalce lub toalecie. Wiele osób tak robi, nie mając świadomości, że właśnie w ten sposób zanieczyszcza środowisko. Co dzieje się z soczewkami, gdy wyrzucimy je do kanalizacji? Przedostają się do oczyszczalni ścieków, gdzie często nie są wyłapywane przez filtry ze względu na ich mały rozmiar. Soczewki lub ich kawałki trafiają wtedy do rzek, a w dalszej kolejności do mórz i oceanów.
Na szczęście nie ma konieczności rezygnowania z noszenia soczewek (np. na rzecz okularów). Tym bardziej, że są one wyrobem medycznym, używanym przez miliony osób na świecie w celu poprawy wzroku. Ponadto w przeciwieństwie do jednorazowych toreb foliowych czy plastikowych słomek, nie tak łatwo je zastąpić. Rozwiązanie jest bardzo proste - wystarczy wiedzieć, co zrobić ze zużytymi soczewkami.
Recykling soczewek kontaktowych
Recykling jest jedną z metod dbania o środowisko naturalne. Zakłada odpowiednią segregację odpadów, ich przetworzenie i ponowne wykorzystanie. Świadomość społeczna na temat ochrony środowiska jest coraz większa, a segregowanie odpadów w naszych domach stała się już normą. Niestety często nadal nie wiemy, gdzie wyrzucać soczewki - zarówno te zużyte, przeterminowane, jak i uszkodzone. Jak już wcześniej wspominaliśmy, szkieł kontaktowych nie wyrzucamy do kanalizacji, ponieważ nie są biodegradowalne. Częstym błędem jest również umieszczanie ich w koszu na odpady zmieszane. Tymczasem właściwym miejscem na pozbycie się soczewek jest kosz na tworzywa sztuczne (kolor żółty) - dokładnie ten sam, do którego wrzucamy np. plastikowe butelki. Tylko wtedy będzie możliwe ich przetworzenie.
Recykling opakowań po soczewkach i akcesoriów
Zasady recyklingu dotyczą nie tylko samych soczewek kontaktowych, ale również ich opakowań, a także różnego rodzaju akcesoriów związanych z ich użytkowaniem. Wyjaśniamy, co i gdzie należy wyrzucać, aby nie szkodzić środowisku:
- blistry po soczewkach - podobnie jak same soczewki, powinny trafić do żółtego kosza. Dotyczy to zarówno plastikowego blistra, jak i jego aluminiowego wieczka (metale wyrzuca się do tego samo kosza, co tworzywa sztuczne). Przed wyrzuceniem należy jednak oddzielić te 2 części.
- opakowania po soczewkach - soczewki kontaktowe kupujemy najczęściej w kartonikach, które oczywiście podlegają recyklingowi. Musimy je wyrzucić do kosza na papier (kolor niebieski).
- płyny do soczewek - jeśli chcemy pozbyć się płynu pielęgnacyjnego (np. z powodu przeterminowania) lub pozostałości soli fizjologicznej z blistra po soczewkach, wystarczy wylać je do kanalizacji (umywalki lub toalety).
- butelki po płynach - wykonane są z plastiku, a więc po opróżnieniu wrzucamy je do żółtego kosza na tworzywa sztuczne. Kartoniki, w które pakowane są butelki oczywiście wyrzucamy do pojemnika niebieskiego.
- pojemniczki do przechowywania soczewek - dla większej higieny co jakiś czas należy je wymieniać. One również są plastikowe, więc wyrzuca się je do kosza oznaczonego na żółto.