Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Data publikacji: 2019-10-22 14:52:24
Kategorie: Wszystko o soczewkach

W dzisiejszych czasach bardzo dużo korzystamy z komputerów, smartfonów i tabletów. Warto pamiętać, że wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie, a jego zbyt duża dawka niekorzystnie wpływa na kondycję naszego wzroku. Jak się przed tym ochronić?


Co to jest światło niebieskie?

Czym dokładnie jest światło niebieskie? Z fizycznego punktu widzenia jest to światło widzialne (w przeciwieństwie np. do ultrafioletu czy podczerwieni), którego długość fali wynosi między 380 a 500 nm. Nazywane jest też światłem widzialnym o wysokiej energii (w skrócie HEV). Emituje je m.in. Słońce, ale jego źródłem jest także sztuczne światło. Obecnie znacznie częściej niż kiedyś jesteśmy narażeni na przebywanie przy sztucznym świetle. Nie dotyczy to tylko lamp oświetlających nasze pomieszczenia, ale również wszelkiego rodzaju ekranów urządzeń elektronicznych, takich jak komputer, telewizor, tablet czy smartfon. Warto pamiętać, że wszystkie te urządzenia, diody LED czy energooszczędne żarówki emitują dużą ilość światła niebieskiego. 


Wpływ światła niebieskiego na wzrok

Często słyszymy o niekorzystnym wpływie promieniowania ultrafioletowego na nasze oczy, dlatego chronimy się przed nim, nosząc okulary przeciwsłoneczne. Jak się okazuje, światło niebieskie również ma znaczący wpływ na organizm człowieka - zarówno pozytywny, jak i negatywny. W siatkówce oka znajduje się melanopsyna, która jest czuła na niebieskie światło i pomaga regulować rytm dobowy. Ilość światła niebieskiego wpływa m.in. na koncentrację i samopoczucie. Pomaga nam np. wydajniej pracować, jednak wieczorem warto je ograniczyć, ponieważ może utrudniać zasypianie. 

Niestety światło niebieskie w dużej ilości ma szkodliwy wpływ na narząd wzroku. Jego nadmiar może się przyczynić do zapalenia spojówki lub rogówki czy objawów suchego oka. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanek oka, w szczególności siatkówki i jej fotoreceptorów. Najbardziej narażone są dzieci i osoby młode, ponieważ promienie swobodniej docierają do siatkówki przez młodą rogówkę i soczewkę. Te osoby także spędzają więcej czasu przed ekranami. 


Jak chronić wzrok przed światłem niebieskim?

Unikanie światła niebieskiego w dzisiejszych czasach jest właściwie niemożliwe, ponieważ emitują je urządzenia, z których korzystamy codziennie. Istnieją jednak sposoby, aby ochronić oczy przed jego nadmiarem. Najczęstszym jest zakup okularów z soczewkami z powłoką Blue Control. Neutralizują one światło niebieskie, dzięki czemu chronią oczy przed uszkodzeniami oraz sprawiają, że nie będą tak zmęczone nawet podczas długotrwałej pracy przy komputerze. 

Niedawno firma Johnson & Johnson wprowadziła na rynek innowacyjne soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Transitions, które przystosowują się do aktualnego natężenia oświetlenia. Polega to na tym, że soczewki zmieniają swoje zabarwienie, ograniczając przepływ światła do oczu w przypadku jego nadmiaru. Soczewki te filtrują światło nieustannie, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Dotyczy to również światła niebieskiego, dlatego z pewnością docenią je użytkownicy szkieł kontaktowych, którzy dużo czasu spędzają przed ekranem.