- Wstecz
- Soczewki Kontaktowe
-
- Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki Air Optix
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Dailies
- Soczewki BioTrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Clariti
- Soczewki Proclear
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki MyDay
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
-
-
-
- ZESTAWY STARTOWEBrak dostępnych produktów
- ZESTAWY PROMOCYJNEBrak dostępnych produktów
- SOCZEWKI NA SZTUKIBrak dostępnych produktów
-
-
- Polecamy
-
-
- Płyny do soczewek
-
-
-
- Pojemność
-
-
- Polecamy
-
-
- Zestawy promocyjne
-
-
- Krople i akcesoria
-
-
-
- Krople
-
-
- Akcesoria
-
-
- Akcesoria do soczewek twardych
-
-
- Okulary
-
- Okulary przeciwsłoneczneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- AkcesoriaLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Oprawy korekcyjneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Szkła okularoweLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
- Promocje
- Wyprzedaż
- Soczewki
-
- Soczewki miesięczne Biofinity Toric 3 szt. - wyprzedaż Cylinder--0,75, Oś cylindra -140, Moc-+7.0025,00 zł
- Wyprzedaż!
-
-
-
- POLECANE MARKI
Jak działają soczewki miesięczne?
Data publikacji: 2023-04-24 15:01:28
Kategorie: Wszystko o soczewkach
W dzisiejszych czasach technologia soczewek kontaktowych jest rozwinięta i umożliwia szybkie dostosowanie szkieł do indywidualnych potrzeb pacjentów. Mimo to, wiele osób wciąż ma pewne obawy związane z noszeniem soczewek. W tym artykule, chcemy rozwiać kilka nieprawdziwych stwierdzeń, na jakie mogą napotkać osoby niezaznajomione z tematem.
Głównym celem stworzenia soczewek kontaktowych było umożliwienie pacjentom wygodnej korekcji wad wzroku oraz eliminacja niedogodności związanych z noszeniem tradycyjnych okularów. Po krótkim okresie adaptacji, soczewki kontaktowe stają się dla pacjenta niewyczuwalne, a ich niewidoczność jest ważna dla osób, które nie czują się komfortowo w okularach, np. ze względu na wysoką wadę wzroku wymagającą mocniejszych szkieł. Dodatkowo, mogą stanowić alternatywę dla osób, dla których noszenie okularów jest niewygodne.
Nowoczesne soczewki miękkie, takie jak szkła hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe, zastępują tradycyjne twarde szkła kontaktowe. Soczewki miękkie charakteryzują się wysokim poziomem uwodnienia i tlenoprzepuszczalnością, a szczególnie soczewki silikonowo-hydrożelowe są idealne dla początkujących użytkowników, ponieważ są delikatne i niemal niewyczuwalne pod powieką. Dodatkowo, są one najlepszym wyborem dla osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, ponieważ zapewniają maksymalną ochronę przed wysuszeniem oka.
Soczewki hydrożelowe, popularne zwłaszcza w latach 80. i 90. XX wieku, charakteryzują się wysoką zawartością wody, która może sięgać nawet 78%. Ta właściwość wpływa na elastyczność soczewek i zapewnia wygodę noszenia. Jednakże materiał ten nie jest gazoprzepuszczalny i tlen jest przekazywany przez wodę, co ogranicza tlenoprzepuszczalność soczewek do około 20 Dk/t. Soczewki te są mniej trwałe niż ich twarde odpowiedniki i łatwiej się je uszkadza. Ich zakładanie może być też nieco trudniejsze ze względu na elastyczność materiału. Dobrymi przykładami soczewek hydrożelowych są: Soflens 59 firmy Bausch&Lomb, Proclear od CooperVision oraz evO2fit.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiły stworzenie soczewek silikonowo-hydrożelowych, które są sztywniejsze od soczewek hydrożelowych dzięki dodatkowi silikonu. Silikon jest lepszym materiałem gazoprzepuszczalnym, co oznacza, że soczewki silikonowo-hydrożelowe zapewniają lepszą wentylację dla oka, minimalizując ryzyko infekcji i chorób rogówki. Ponadto są wytrzymalsze i mogą być noszone przez dłuższy czas. Niektóre soczewki silikonowo-hydrożelowe nadają się nawet do noszenia w trybie ciągłym, co oznacza, że można spać w nich, co jest korzystne dla osób o bardzo dużych wadach wzroku. Przykładem takich soczewek są Air Optix Aqua Night&Day firmy Alcon. Polecanymi przez naszych klientów soczewkami silikonowo-hydrożelowymi są: Biofinity od CooperVision, AirOptix plus Hydraglyde firmy Alcon, PureVision i Ultra od Bausch&Lomb oraz evO2lution monthly lenses.
Soczewki kontaktowe działają w podobny sposób jak klasyczne okulary, poprzez delikatne zakrzywienie sfery soczewki, które koryguje sposób załamania promieni świetlnych przechodzących przez rogówkę, ciało szkliste i soczewkę, tak aby były skoncentrowane na siatkówce. Soczewki kontaktowe mogą być jednoogniskowe, czyli odpowiadające okularom "do dali" lub "do bliży", lub multifokalne, pełniące funkcję zarówno okularów "do dali", jak i "do bliży", zastępując progresywne szkła okularowe. Soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia, ponieważ znajdują się bezpośrednio na powierzchni oka.
Soczewki kontaktowe nie szkodzą oczom, jeśli zostaną dobrze dobrane i użytkowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, np. okulisty lub optometrysty. Nowoczesne soczewki kontaktowe są wykonane z materiałów przyjaznych dla oka i umożliwiają prawidłowe oddychanie i nawilżenie gałki ocznej. Jednak, nieprzestrzeganie zasad higieny może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenia i w konsekwencji nawet utrata widzenia. Po wielu latach noszenia soczewek kontaktowych, tolerancja oczu na nie może się zmniejszyć, co może skutkować pojawieniem się zespołu suchego oka.
Niebezpiecznym błędem jest, gdy pacjenci próbują samodzielnie zakupić soczewki kontaktowe bez wcześniejszej konsultacji z optometrystą. Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary, muszą być odpowiednio dopasowane do potrzeb danego pacjenta i uwzględniać jego wadę wzroku oraz stan oczu. W niektórych przypadkach, noszenie soczewek kontaktowych może być przeciwwskazane ze względu na stan zapalny rogówki lub zbyt słabą produkcję filmu łzowego. Nawet jeśli pacjent chce używać soczewek kontaktowych tylko ze względów estetycznych, nie powinien ich używać bez konsultacji z optometrystą.